ורטיגו

מהו ורטיגו?

ורטיגו או סחרור הוא תחושה של סחרחורת. המטופל או המטופלת מרגישים שהסביבה זזה או מסתחררת (spinning). ורטיגו בדרך כלל נגרם מבעיה באוזן הפנימית, אך יכול גם להיות קשור לסוג מסוים של בעיית ראייה.

לרובנו יש מדי פעם סחרחורת; אך רטיגו הוא שונה. ורטיגו הוא תחושה מתמדת של תנועה, תחושה של הטיה, נדנוד, סחרור, כאשר שום דבר בעצם לא זז. התחושות מלוות בדרך כלל בהזעה, הקאות ובחילות. אנשים עם סחרחורת לעתים קרובות מרגישים שדברים סביבם זזים בעוד שהם עומדים יציבים לחלוטין.

ורטיגו שונה מבחינה רפואית שונה מדיזינס (dizziness), סחרחורת, וחוסר יציבות. אנשים לעיתים נוטים להשתמש במונחים סחרחורות ורטיגו בצורה טיפול בורטיגו - מבנה האוזןמעורפלת. אם זה קורה, על הרופא לבדוק היטב ולקבוע בדיוק את מה שהמטופל מנסה לתאר.

כיצד להתמודד: מדריך לחולה

בקישור הבא, המיועד לחולה הסובל, יש מדריך מפורט אודות הצעדים .הרפואיים שיש לנקוט בכל שלב: עצות מעשיות לחולה 

ורטיגו, דיזינס ואקרופוביה

רופאים אומרים שסחרחורת מסוג ורטיגו חמורה יותר מסחרחורת מסוג דיזינס, אשר בדרך כלל מתרחשת כאשר אדם קם ומרגיש ש"ראשו קל". אנשים עם ורטיגו עלולים להתקשות בתנועה בגלל תחושת הסחרור אשר נוטה להשפיע על האיזון.

נעשה לעיתים שימוש שגוי במילה "ורטיגו" כדי לתאר את פחד גבהים, אולם המונח הנכון לכך הוא אקרופוביה (פחד גבהים). ורטיגו יכול להתרחש בכל עת ויכול להימשך ימים, שבועות, חודשים ואפילו שנים, בעוד שסימני פחד גבהים להתרחש רק רק כאשר האדם הוא גבוה ומביט למטה.

עם זאת, ורטיגו השימוש השגוי במילה ורטיגו נפוץ כל כך בקרב הציבור הרחב שזה יהיה נאיבי לומר שהיום יש לורטיגו משמעות אחת בלבד.

ורטיגו-מהם הסימפטומים?

המטופל עשוי להרגיש שסביבתו "זזה" אנכית או אופקית. כמו כן יכול להיות תחושה של סחרור (spinning). לפעמים התחושה יכולה להיות כל כך קלה שזה בקושי מורגש. עם זאת, עבור חלק מהסובלים, חומרת הסימפטומים היא בעוצמה כזו שאינה מאפשרת לשמור על שיווי משקל ולבצע את משימות היום יום.

התקף של סחרחורת מסוג ורטיגו יכול להימשך בין מספר דקות למספר ימים, ולעתים אף הרבה יותר ועשוי לכלול את הסימפטומים הבאים: תחושה שהכול סביבך נע (ספינינג), אובדן שיווי משקל, בחילה, הקאות, תחושה של ראש "קל", קושי ללכת באופן תקין, קושי לעמוד, ראייה מטושטשת וכאב אוזניים.

גורמים לורטיגו

ורטיגו יכול להיגרם מבעיה במנגנוני האיזון של האוזן הפנימית, בעיה מוחית, או בעיה בעצבים המחברים את המוח לאוזן התיכונה.

דלקת האוזן הפנימית

דלקת של המבוך, שהוא מערכת של תעלות וחללים בתוך האוזן הפנימית שנותנת לנו את תחושת האיזון. התפרצות פתאומית של תחושת ורטיגו שנגרמת על ידי דלקת של האוזן הפנימית, מופעלת על ידי תנועת ראש או תנועת גוף, ובדרך כלל מלווה בתחושת בחילה וחולשה.

דלקת באוזן הפנימית עלולה להיגרם מזיהום ויראלי או חיידקים. זיהומים ויראליים, כגון הצטננות או שפעת, יכולים להתפשט למבוך. זיהומים חיידקיים פחות נפוצים.

המטופל גם עלול לסבול מכאב באוזן וחום.

דלקת בעצב הוסטיבולרי (עצב הפרוזדור)

הפרוזדור נמצא באוזן הפנימית. תעלות הפרוזדור והתעלות החצי העגולות, עובדות בתיאום עם המוח כדי לשלוט באיזון. דלקת בעצב הוסטיבולרי פוגעת בפרוזדור ובהתאמה - בשיווי המשקל. דלקת בעצב שיווי משקל (העצב הוסטיבולרי) נגרמת לעתים קרובות בעקבות זיהום בדרכי הנשימה העליונות. חולים יחוו ורטיגו, אך בדרך כלל לא יחוו טינטון (צלצולים באוזניים) או בעיות שמיעה.

סחרחורת BPPV - Benign paroxysmal positional vertigoBenign paroxysmal positional vertigo

המבוך הפרוזדורי, בתוך האוזן, כולל תעלות חצי עגולות (מבנים דמויי לולאה) המכילות נוזל וחיישנים זעירים דמוי שיער המנטרים תנועות הראש ומיקומו. האיברים האוטוליטים, שנמצאים גם הם באוזן, מנטרים את תנועות הראש ומיקומו. ישנם גבישים (קריסטלים) באיברים האוטוליטים שגורמים לנו רגישות לתנועה. לפעמים, כאשר המטופל שוכב, הגבישים האלה יכולים לצאת ולעבור לאחת מתעלות החצי העגולות, מה שהופך אותו לרגיש לשינויים במיקום הראש - דבר שהוא לא היה קורה באופן נורמאלי. התגובה יוצאת הדופן הזה לתנועות הראש של התעלה חצי העגולה יכולה לגרום לסימפטומים של ורטיגו.

סחרחורת מסוג BPPV נמצא לרוב אצל חולי קשישים. מכה בראש יכולה לגרום BBPV; אפילו מכה קטנה. BBPV יכול להיגרם גם על ידי הפרעות שפוגעות באוזן הפנימית, זיהומים, פגיעה כתוצאה מניתוח אוזניים, או אם החולה שוכב על הגב במשך זמן רב מדי.

רוב התקפי BBPV מסתיימים בתוך ימים ספורים. המצב בדרך כלל נעלם בתוך כמה שבועות או חודשים, אבל לפעמים יכול להשנות.

מחלת מנייר

תפקוד לקוי של התעלות העגולות למחצה (Endolymphatic sac) באוזן הפנימית, מטופלים חווים ורטיגו חוזר, כמו גם טיניטוס ואובדן שמיעה באוזן הפגועה, תנועות עיניים חריגות, בחילות והקאות. אנשים הסובלים ממחלת מנייר באופן החמור בדרך כלל מוצאים שהסבל מהטינטון מתגבר עם הזמן. איבוד השמיעה יכול להתחיל לסירוגין, אך מתקדם בהדרגה עד שהוא הופך קבוע.

פגיעת ראש

חלק מהחולים יכולים לפתח ורטיגו לאחר פגיעת ראש. אם היתה לך פגיעת ראש, ולאחר מכן חווית סחרחורת מסוג ורטיגו או דיזינס אתה צריך להגיע לרופא בחדר המיון או במרפאה – בהתאם לחומרת הסימפטומים.

מיגרנה

מיגרנה מאופיינת בדרך כלל בכאבי ראש תקופתיים ובעיות ראייה, כגון מראה של כוכבים (כאילו מישהו הבזיק אור חזק במהירות בעינים). חולים מסויימים גם חווים דיזינס יחד עם ורטיגו. למעשה, עבור חלק מהחולים עם מיגרנה, הורטיגו יכול להפוך בסופו של דבר לסימפטום היחיד. מספר מחקרים הראו כי חולי מיגרנה החווים ורטיגו במהלך ההתקפים, נוטים להראות שכיחות גבוהה יותר של מיגרנה במשך חייהם.

דלקת אוזניים כרונית

זיהום ממושך של האוזן הפנימית או דלקת של האוזן הפנימית עם התפרצויות חוזרות על פני תקופה ארוכה יכול להיות קשור לורטיגו אצל חלק מהחולים.

נוירומה אקוסטיתAcoustic neuroma vertigo

מדובר בגידול שפיר (לא סרטני) המתפתח בעצב מספר 8 שבאוזן הפנימית. עצב זה מעורב בתהליך האיזון ובתהליך השמיעה.

אצל חולים הסובלים מהגידול ניתן למצוא תלונות על סחרחורת מסוג ורטיגו, טיניטוס ירידה בשמיעה ותחושה של אטימות באוזן. בדרך כלל ישנם סימפטומים קלים באוזן אחת בלבד.

אבדן נוזלים

התייבשות (דהידרציה) עלולה להוביל לתחושות של טשטוש, סחרחורת מסוג דיזינס ו/או ורטיגו. במיוחד כאשר משנים מיקום. תופעה זו היא כתוצאה מירידה בלחץ הדם.

תרופות

סליצילטים, כינין ואמינוגליקוזיד עלולים לפעמים לגרום לורטיגו. זו רשימה חלקית בלבד.

סירה, מטוס, נסיעה במכונית (motion sickness)

ישנם אנשים החווים סחרחורת במהלך ו / או אחרי שייט באוניה, טיסה במטוס, או אפילו נסיעה רגילה ברכב. הרגשה זו זה עשויה להימשך מספר דקות, שעות ואפילו ימים.

רעידות אדמה

חלק מהאנשים שהיו ברעידת אדמה חזקה יכולים פתאום מרגישים שהקרקע המוצקה שסביבם ממשיכה לנוע זמן רב לאחר שרעידת האדמה נגמרה. תחושה פתאומית זה יכול להתרחש לסירוגין על פני מספר ימים, ולעתים שבועות.

אוסטאופורוזיס כגורם לורטיגו

מדענים דרום קוריאנים גילו כי אצל חולים עם אוסטיאופורוזיס (דלדול העצם) יש סבירות גבוהה הרבה יותר לסבול מורטיגו.

לחצו לקריאה אודות הטיפול בורטיגו

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tinnitus-vertigo-meniere-disease