כיצד להתמודד - שלב אחר שלב

פונה יקר/ה

בדף זה ריכזתי עצות מעשיות שמטרתן לסייע לך לבצע את הצעדים הנכונים, שלב אחר שלב, כדי להתמודד עם מצבך הרפואי. עם זאת, יש לדעת כי העצות מתייחסות ל"חולה הממוצע" ומנסיוני מהלך המחלה ומאפיינייה הם מגוונים ועשויים להיות שונים מאוד בין חולה לחולה.

בכל שלב ניתן ליצור איתי קשר באמצעות הטופס באתר ולברר מה כדאי לעשות.

החלמה ספונטנית

במסגרת המחקר שביצענו בחיל רפואה (צה"ל) נבדקו חיילים עם טיניטוס אקוטי שנמשך חודש אחד או פחות כך. טווח הגילאים של הנבדקים היה בין 30-18, עם בריאות יסודית תקינה. לאחר 6 חודשי המתנה, דיווחו 85% מהנבדקים על ריפוי ספונטני ללא כל טיפול. גם אצל הסובלים מסחרחורת קיימת החלמה ספונטאנית, אולם בספרות הרפואית אין נתונים סטטיסטיים מדוייקים.

המסקנה היא שיש לחולים רבים סיבה טובה להיות אופטימיים, אך גם שאין שום אפשרות לדעת אצל מי מבין החולים תתרחש החלמה ספונטנית. ההצעה שלי היא להסתמך על האינטואיציה.  במידה ואתם מרגישים שבמשך הזמן חל שיפור במצבכם, סביר שאתם נמנים עם המאושרים שלא יזדקקו לטיפול. 

צעד ראשון וחשוב

הצעד הראשון שצריך לעשות בכל מקרה הוא לפנות אל רופא מומחה לאף אוזן וגרון (אא"ג) בקופת החולים. הבדיקה נועדה לשלול שעווה שהצטברה באוזן החיצונית, דלקות, שינויים במבנה האוזן, ליקויים בעצב השמיעה ושיווי המשקל וכד'. לאחר בירור יסודי, סביר שהמומחה יציע טיפול.

בדיקה תקינה והחמרה במצב

יש חולים המדווחים כי הבדיקה אצל המומחה תקינה, אך מצבם קשה ולעיתים אף הולך ומחמיר. בהחלט מדובר בסיטואציה לא פשוטה, אך בכל  זאת חשוב לציין שתוצאות תקינות של הבדיקה צריכות לעודד אותך. יתר על כן, אין מדובר בסוף התהליך.

המלצתי בשלב זה היא לפנות אל המומחה שבדק ולברר האם יש טיפול בתחום רפואת האף אוזן וגרון שהוא מציע לך.

אין טיפול או שיפור

כאשר הרגשתך היא שהמצב קשה ואינו משתפר וטיפולים שניתנו על ידי מומחים לאף אוזן וגרון לא הביאו תועלת או שאין להם פתרון כלל, אפשר לפנות אליי ולברר מה עוד ניתן לעשות והאם את או אתה מתאימים לטיפול אצלי.

סיכויי הצלחה

פונים נוהגים לשאול: "מה הסיכויים שהטיפול יעזור?" הכלל ברפואה הוא שאין 100% הצלחה, אך התוצאות מצביעות על כך שאצל רוב המטופלים אפשר לעזור באופן משמעותי ואף להגיע לריפוי מלא.  לאחר בירור, שיכלול סדרת שאלות קליניות, אוכל להעריך מהם הסיכויים שהגישה הטיפולית במרפאה מתאימה למצבך.

שאלות ספציפיות

באתר האינטרנט נעשה מאמץ לתת מענה לשאלות הנפוצות. אך מניסיוני, מאפייני המחלה, מהלכה והסימפטומים הנלווים אליה עשויים להיות שונים מאדם לאדם. לכן סביר שיהיו לך שאלות ספציפיות הנוגעות למצבך האישי הייחודי. במידה ואת/ה רוצה לשוחח איתי אשמח לעזור.

משתתף בקשייך ומאחל לך החלמה מהירה,

ד"ר זכריה שמש

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tinnitus-vertigo-meniere-disease